آزمون تافل: درباره آزمون تافل چه می‌دانید؟

آزمون تافل به انگلیسی: TOEFL  که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language  معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است، آزمون تافل میزان توانایی افراد را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. آزمون تافل توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع آزمون تافل کاغذی و آزمون تافل اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. آزمون تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در آزمون تافل شرکت کرده‌اند.

 

آزمون تافل ( TOEFL) توسط سرويس سنجش تحصيلي (ETS) دانشگاه پرينستون (Princeton) برگزار مي‌شود. درآزمون تافل مهارت در بخشهاي شنيداري، گفتاري، نوشتاري، و درک مطلب انگليسي را مورد سنجش قرار مي‌دهد و آزمون تافل براي پذيرش در دانشگاههاي آمريکاي شمالي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نمره کسب شده در آزمون تافل جهت پذيرش در اين دانشگاهها به مدت دو سال داراي اعتبار مي‌باشد.

 

مدل آزمون کامپيوتري تافل (CBT)

 

نسخه کامپيوتري آزمون تافل از بخشهاي زير تشکيل شده است

 

·        1 بخش شنيداري آزمون تافل

 

50-30 پرسش

 

60-40 دقيق

 

·        2 ساختار آزمون تافل

 

25-20 پرسش

 

20-15 دقيقه

 

·        3درک مطلب آزمون تافل

 

60-44پرسش

 

90-70 دقيقه

 

·        4 بخش نوشتاري آزمون تافل

 

1 انشاء

 

30 دقيقه

 

بخش شنيداري آزمون تافل. بر خلاف آزمون تافل کتبي، شما براي شنيدن از گوشي (headphone) استفاده مي‌کنيد. همچنيـن در آزمـون آزمون تافل کامپيوتري علاوه بر صـدايي که مي‌شنويد، يک تصويــر هم به نمـايش در مي‌آيد. به همراه هر پرسش گزينه‌هايي در صفحه نمايش داده مي‌شوند که بجاي

 

 حروف (C) ،(B) ،(A) و (D)، کنارهرگزينه يک بيضي ديده مي‌شود و شما بايد روي پاسخ(هاي) صحيح کليک کنيد.

 

در آزمون تافل کامپيوتري گاهي بيش از يک پاسخ صحيح وجود دارد. در چنين حالتي به شما گفته مي‌شود که چند پاسخ صحيح را بايد انتخاب کنيد.

 

اين بخش از آزمون تافل به دو قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهي است که البته کمي از آزمون تافل کتبي طولاني‌تر است. در قسمت دوم آزمون تافل هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانيهاي طولاني‌تري روبرو مي‌شويد.

 

بخش ساختار آزمون تافل. اين بخش آزمون تافل کامپيوتري، درست مانند تافل کتبي است، با اين تفاوت که شما بجاي علامت زدن با مداد روي کاغذ، با ماوس روي گزينه صحيح کليک مي‌کنيد.

 

درک مطلب آزمون تافل. در اين بخش از آزمون تافل  شما ابتدا متني را مي‌خوانيد که معمولاً طولاني‌تر از آن است که همه آن در يک صفحه نمايش ديده شود. بنابراين شما مجبور خواهيد بود از «نوار مرور» براي ديدن (يا مرور) بقيه متن استفاده کنيد (تا زمانيکه «مرور» متن را تمام نکرده باشيد، کامپيوتر پرسشها را در اختيار شما نمي‌گذارد). در اين مرحله بايد روي گزينه Proceed کليک کنيد. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمايش خواهيد ديد. در اين مرحله شما مي‌توانيد با کليک روي گزينه Prev به پرسش قبلي برگرديد.

 

بخش نوشتاري آزمون تافل. اين بخش از آزمون تافل جدا از رتبه کلي شما گزارش مي‌شود. بخش نوشتاري آزمون تافل در حال حاضر در آزمون تافل کامپيوتري گنجانده شده است. اين انشاء را هم مي‌توان با قلم روي يک پاسخ‌نامه نوشت و هم مي‌توان مستقيماً در کامپيوتر تايپ نمود. در اين حالت مي‌توانيد از گزينه‌هايي مثل delete، paste، cut و... استفاده كنيد.


 آزمون تافل اينترنتي (iBT) چه تفاوتي با آزمون تافل کتبي و آزمون تافل کامپيوتري دارد؟

 

آزمون تافل اينترنتي (iBT) بخش جديدي با عنوان «بخش گفتاري» (يا Speaking) دارد و در مقابل، بخش ساختار (Structure) که در آزمونهاى  کتبي تافل  و کامپيوتري تافل  وجود داشت، حذف شده است. گرامر بطور غيرمستقيم در بخشهاي ديگر اآزمون تافل مورد سنجش قرار مي‌گيرد. سخنراني‌ها و گفتگوها در بخش شنيداري (Listening) طولاني‌تر شده‌اند وخلاصه نويسي (note taking) نيز ديگر مجاز مي‌باشد. در بخش درک مطلب آزمون تافل  (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و بعنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته مي‌شود اطلاعات را طبقه‌بندي کنند و يا جدولي را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاري تافل الزامي است.

 

 سيستم امتيازدهي در آزمون تافل چگونه است؟

 

سيستم امتياز دهي در آزمون تافل اينترنتي (iBT) در جدول زير نشان داده شده است:

 

Listening 0 - 30

 

Reading 0 – 30

 

Speaking 0 - 30

 

 Writing 0 - 30

 

0-120 Total score:

 

 

 

 بخشهاي مختلف آزمون تافل (iBT)

 

بخش درک مطلب آزمون تافل  (Reading)

 

بخش درک مطلب در آزمون تافل iBT خيلي با نسخه کامپيوتري آزمون تافل (CBT) تفاوت ندارد. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده است که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح مي‌شود. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نيز ترکيبي از نوع سؤالات موجود در آزمون تافل کامپيوتري (CBT) و انواع جديدتري از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان بايد جدولي را پر کنند يا يک نتيجه گيري روايي را تکميل نمايند. دو ويژگي اضافه شده به بخش درک مطلب (Reading)، يکي فهرست لغات و ديگري يک گزينه تجديد نظر (review option) مي‌باشد. «فهرست لغات» به شما اين امکان را مي‌دهد که معني کلمات کليدي موجود در متن را بيابيد و با «گزينه تجديد نظر» (يا review option) مي‌توانيد برگرديد و در پاسخهايتان تجديد نظر کنيد.

 

 

 

بخش شنيداري آزمون تافل  (Listening)

 

بخش شنيداري آزمون تافل توانايي شما را در درک مکالمات انگليسي، آنگونه که در آمريکاي شمالي صحبت مي‌شود، ارزيابي مي‌کند. بخش شنيداري آزمون تافل اينترنتي (iBT) هم خيلي با نسخه کامپيوتري آزمون تافل  (CBT) متفاوت نيست. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنراني درسي همراه با پرسشهاي متعدد تشکيل يافته است.

 

 

 

بخش نوشتاري آزمون تافل  (Writing)

 

اين بخش از آزمون تافل توانايي شما را در به کار گيري «نوشتن» جهت برقراري ارتباط در يک محيط دانشگاهي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به دو قسمت تقسيم مي‌شود: يک قسمت تلفيقي (integrated) و يک قسمت مستقل (independent) که تايپ کردن هم براي هر دو قسمت ضروري است. در قسمت تلفيقي شما بايد در ابتدا متن کوتاهي را بخوانيد (250 تا 300 کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهيد. بعد از آن شما بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني بدست آورده‌ايد به يک پرسش پاسخ دهيد. به شما 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که پاسخ خود را که بايد بين 150 تا 225 کلمه باشد، بنويسيد. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاري، مشابه بخش نوشتاري آزمون تافل کامپيوتري مي‌باشد: به شما 20 دقيقه فرصت داده مي‌شد که انشاء کوتاهي در حدود 300 کلمه درباره يک موضوع خاص بنويسيد.

 

 

 

بخش گفتاري آزمون تافل  (Speaking)

 

اين بخش جديد از آزمون تافل داراي شش تکليف (task) مي‌باشد که دو تکليف آن به صورت مستقل (independent) و چهارتاي آن به صورت تلفيقي مي‌باشد.

 

 

 

بطور دقيق‌تر، بخش گفتاري آزمون تافل داراي قسمتهاي زير است:

 

2 تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد.

 

شرکت‌کنندگان آزمون تافل بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد يک موضوع خاص موضع گيري کرده و آن را توضيح دهند.

 

2 تکليف تلفيقي (integrated) بر اساس خواندن و شنيدن.

 

اين تکاليف شامل يک متن کوتاه و يک صحبت کوتاه مي‌باشند. شرکت کنندگان بايد اطلاعاتي را که از اين دو طريق بدست مي‌آورند، با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به کار گيرند.

 

2 تکليف تلفيقي بر اساس شنيدن يک سخنراني يا گفتگوي کوتاه.

 

شرکت کنندگان بايد نکات کليدي موجود در آنچه که مي‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.

 

مدت پاسخ‌گويي به هر کدام از تکاليف آزمون تافل از45 تا 60 ثانيه متغير مي‌باشد.