آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

 آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

 

آزمون آیلتس متشکل از چهار مهارت اصلی زیر میباشد:

 

بخش شنیداری آزمون آیلتس – IELTS listening

 

بخش خواندن و درک مطلب آزمون آیلتس – IELTS reading

 

بخش گفتاری آزمون آیلتس – IELTS speaking

 

بخش نوشتاری آزمون آیلتس – IELTS writing

 

 

 

آموزش مهارت خواندن (reading) در آزمون آیلتس

 

در آزمون آیلتس و از بین چهار مهارت آزمون آیلتس مهارت خواندن (reading) سخت ترین بخش می‌باشد. شاید دلیل آنرا بتوان در تاکید کمتر کتب آموزشی زبان انگلیسی و مدرسین زبان انگلیسی جستجو کرد. در آزمون آیلتس برخلاف کتابهای آموزش زبان انگلیسی که تاکید بیشتر بر صحبت کردن و اصول ساختاری زبان استوار گردیده و با مصادیق واقعی کاربرد زبان انگلیسی همسو است تاکید آزمون آیلتس بر هر چهار مهارت زبان انگلیسی می‌باشد، به عبارت دیگر بخش خواندن و درک مطلب آزمون آیلتس به اندازه بخشهای شنیداری آزمون آیلتس، گفتاری آزمون آیلتس و نوشتاری آزمون آیلتس مهم است. لذا در این مبحث توضیحاتی کلی جهت آمادگی بیشتر زبان آموزان برای موفقیت در بخش خواندن آزمون آیلتس ارائه خواهد شد.

 

در بخش خواندن (reading) آزمون آیلتس در هر دو ماژول آکادمیک آزمون آیلتس و جنرال آزمون آیلتس توانایی افراد در درک مطلب و پاسخگویی به سئوالات آزمون آیلتس مد نظر قرار دارد و دانستن معنی تمام لغات یا ساختارهای دستوری زبان در بخش خواندن آزمون آیلتس اهمیت ندارد.

 

در زندگی روزمره و زبان مادری خود نیز مطالعات و خواندن مطالب به هیچ وجه در راستای فهمیدن معنی تمام لغات و ساختارهای دستوری زبان نیست وبا توجه به authentic بودن آزمون آیلتس هدف از این آزمون نیز به هیچ وجه چنین چیزی نیست. در آزمون آیلتس سئوالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که شرکت کنندگان آزمون آیلتس در صورت آشنایی با تکنیکهای آزمون آیلتس بتوانند علیرغم وجود کلمات جدید و ساختارهای پیچیده به سئوالات پاسخ دهند.

 

برای آماده شدن و موفقیت در بخش خواندن آزمون آیلتس توجه به نکات زیر ضروری است.

 

1.      برای درک بهتر متون بخش خواندن آزمون آیلتس باید یاد بگیریم تفاوت intensive reading و extensive reading چیست و هرکدام چگونه ما را در کسب نمره بهتر در آزمون آیلتس کمک خواهند کرد. در extensive reading که بیشترین کاربرد را در آزمون آیلتس دارد، باید یاد بگیریم چگونه بدون در نظر گرفتن سئوالات آزمون آیلتس و استفاده از دیکشنری یا دانستن معنی لغات متن را بخوانیم و درک صحیحی از آن داشته باشیم. سپس با استفاده از تکنیکهای آزمون آیلتس بتوانیم به سئوالات آزمون آیلتس جواب دهیم.

 

2.      با توجه به وجود چند صد هزار کلمه در زبان انگلیسی (برای مثال دیکشنری‌های لانگمن یا آکسفورد) و غیر ممکن بودن فراگیری تمام لغات موجود در زبان انگلیسی جهت کسب موفقیت در آزمون آیلتس باید یاد بگیریم چگونه از context در راستای حدس زدن معنی کلمات جدید استفاده کنیم. متاسفانه برخی افراد بر این باورند که با حفظ کردن کلمات سخت و پیچیده از کتابهایی همچون 504 و essential words یا 1100 می‌توان نمره خوبی در آزمون آیلتس کسب کرد هرچند با توجه به گستردگی بازه لغات زبان انگلیسی این روش تضمینی برای کسب نمره واقعی در آزمون آیلتس نخواهد بود. در عوض استفاده از کتابهایی همچون vocabulary for high school students یا کتابهای مشابه و یادگیری اصول کاربردی یادگیری لغات امکان کسب نمره بالاتر در آزمون آیلتس میسر خواهد شد. کتابهای دیگری که در راستای افزایش دایره لغات برای آزمون آیلتس مناسب هستند vocabulary for IELTS و essential words for IELTS می‌باشند و با توجه به نگارش این کتابهای لغت صرفا جهت استفاده در آزمون آیلتس و موفقیت در آزمون آیلتس بهتر از کتابهای دیگر می باشند.

 

3.      موفقیت در آزمون آیلتس ارتباط مستقیم با دانش کلی و واقعی ما با زبان انگلیسی دارد، بنابراین باید دانش کلی زبان انگلیسی خود را افزایش دهیم. به عبارت دیگر کسب نمره خوب در آزمون آیلتس بواسطه حفظ کردن لغات امکان پذیرنیست.  برای کسب موفقیت در آزمون آیلتس باید فیلم ببینید، روزنامه و مجله انگلیسی بخوانید، به رادیو‌های انگلیسی زبان گوش دهید و...

 

4.      تکنیکهای مختلف خواندن نقش مهمی در موفقیت در آزمون آیلتس دارد. چه بسیار افراد با سواد و تحصیلکرده‌ای که بدلیل عدم آشنایی با تکنیکهای خواندن در آزمون آیلتس موفق به کسب نمره مطلوب در آزمون آیلتس نشده‌اند. در مورد اصول سه گانه خواندن تکنیکی آزمون آیلتس (survey , scan , skim) مطالعه کنید و آنها را تمرین کنید. مطمئن باشید کسب نمره مناسب در آزمون آیلتس وابسته به تبحر شما در این مهارتهای آیلتس دارد.

 

5.      سرعت خواندن علاوه بر درک صحیح مطلب از عوامل مهم موفقیت در آزمون آیلتس است. تجربه نشان داده حتی افرادی که زبان مادریشان انگلیسی هست نیز مشکل کند خوانی را در آزمون آیلتس داشته‌اند. برای تند خوانی و بهره بردن از آن در آزمون آیلتس از تکنیکهایی شبیه peripheral reading استفاده کنید. آزمون آیلتس شبیه سازی شده زندگی واقعی می‌باشد، تا جایی که می‌توانید به انگلیسی مطالعه کنید، فیلم ببینید و عادت کنید در آزمون آیلتس لب خوانی نکنید، در آزمون آیلتس مطالب را با انگشت یا مداد خود دنبال نکنید.

 

6.      در آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس جنرال (هر چند با هم در بخش خواندن آزمون آیلتس تفاوت دارند) مطالعه متون متنوع و در باره مسائل مختلف تاثیر بسزایی در موفقیت آزمون آیلتس دارد. پس برای آزمون آیلتس در موارد مختلف مطالعه داشته باشید. می‌توانید مقالات مختلف اینترنتی را برای آزمون آیلتس مطالعه کنید. از مجلات مختلف برای بالا بردن سطح دانش عمومی خود و آمادگی بیشتر برای آزمون آیلتس استفاده کنید ( یکی از مجلات خوبی که اخیرا منتشر شده CANDO می‌باشد)

 

7.      تعداد پاسخ‌های صحیح در برگه پاسخنامه آزمون آیلتس تنها معیار نمره کسب شده در بخش خواندن و شنیداری آزمون آیلتس می‌باشد و لزومی ندارد جهت کسب نمره بالاتر در آزمون آیلتس سئوالات سخت‌تر که معمولا در بخش انتهایی آزمون آیلتس قرار دارد را پاسخ داد. به عبارتی تمام سئوالات آزمون آیلتس امتیاز یکسانی دارند و بعنوان مثال برای کسب نمره 7 در بخش خواندن آزمون آیلتس آکادمیک حدود 30 سئوال و در آزمون آیلتس جنرال 34 سئوال را درست جواب داد.

 

8.      در آزمون آیلتس (برای مثال در بخش خواندن آزمون آیلتس) سئوالات متفاوتی وجود دارد که برای پاسخگویی به هرکدام تکنیک متناسب با همان نوع سئوال آزمون آیلتس وجود دارد. بعنوان مثال سئوالات matching heading آزمون آیلتس با سئوالات summery completion آزمون آیلتس متفاوت هستند و برای هرکدام راهکاری جداگانه در آزمون آیلتس پیش بینی شده است.