توصیه های روز آزمون آیلتس | IELTS test advice by IELTS guru

در روز آزمون آیلتس چه مواردی را باید بدانیم؟

 

به قلم IELTS guru

 

روز آزمون آیلتس مثل روز کنکور اهمیت و گاها استرس بسیار بالایی برای متقاضایان دارد. بویژه برای افرادی که اولین بار است که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند و با اصول و شرایت آزمون آیلتس آشنایی کافی ندارند.

 

آمادگی برای آزمون آیلتس؛ موفقیت با آیلتس آغاز می‌شود.

 

پرسنل مراکز آزمون آیلتس افرادی خوش مشرب و خونگرم و حرفه‌ای هستند. وظیفه این افراد در روز آزمون آیلتس حصول اطمینان از امنیت و شرایط برگزاری منصفانه آزمون آیلتس می‌باشد. به دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های این عزیزان به دقت گوش کنید و آنها را رعایت فرمایید.

 

یک هفته قبل از آزمون آیلتس

 

زمان شروع و مکان برگزاری آزمون آیلتس خود را یک هفته قبل از آزمون آیلتس بررسی کنید و مطمئن شوید با در نظر گرفتن وضعیت ترافیک و شلوغی منطقه در زمان آزمون آیلتس بهترین راه رسیدن به مرکز آزمون راس ساعت مقرر چیست. بخاطر داشته باشید که آدرس مکان برگزاری آزمون شما ممکن است با آدرسی که در آن اقدام به ثبت نام کرده‌اید متفاوت باشد. همچنین مکان آزمون آیلتس کتبی با مکانی که برای بخش شفاهی آزمون آیلتس مشخص شده می‌تواند متفاوت باشد. مجددا تکرار می‌کنم آدرس محل برگزاری آرمون کتبی معمولا با آدرس آزمون شفاهی و دفتر ثبت نام آیلتس متفاوت می‌باشد.

 

برای مطالعه جزئیات شرایط و ضوابط آزمون آیلتس وقت کافی بگزارید تا از جزئیات آن آگاه باشید.

 

روز برگزاری آزمون آیلتس

 

روز برگزاری آزمون آیلتس بدون شک اهمیت بسیار زیادی برای متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس دارد. در روز برگزاری آزمون آیلتس باید سر وقت به محل برگزاری آزمون آیلتس برسید، در صورت تاخیر این احتمال وجود دارد که به شما اجازه حضور در مرکز آزمون آیلتس داده نشود. گوشی موبایل خود را خاموش کنید و بهمراه دیگر وسایل شخصی خود آنها را خارج از مرکز برگزاری آزمون قرار دهید. برای این مورد آنها را تحویل مراقبین و مسئولین آزمون دهید.

 

برای بخش‌های Listening, Reading and Writing آزمون آیلتس 2 ساعت 40 دقیقه زمان در نظر گرفته شده که بین آن‌ها زمان استراحت لحاظ نگردیده. مجددا تاکید می‌کنم بین بخش‌های سه گانه Listening, Reading and Writing آزمون آیلتس زمان استراحت منظور نگردیده لذا در توصیه های روز آزمون آیلتس آمادگی برای این شرایط بسیار حائز اهمیت است. از دیگر توصیه‌ های روز آزمون آیلتس بهمراه داشتن نوشیدنی و خوراکی قبل شروع آزمون آیلتس می‌باشد، بخاطر داشته باشید متقاضیان آزمون آیلتس اجازه بهمراه داشتن هیچگونه خوراکی و نوشیدنی (بجز آب معدنی در بطری شفاف) سر جلسه آزمون آیلتس را ندارند. (قوانین کلی آزمون آیلتس به صورت بین المللی بدین صورت تعریف شده لیکن در هریک از مراکز آزمون آیلتس استثنائات و تغییراتی بسیار جزئی وجود دارد)

 

احراز هویت و عکس

 

پرسنل مرکز آزمون آیلتس به محض ورود مدارک هویتی شما را کنترل می‌کنند. همان مدرکی که زمان ثبت نام مشخص کرده‌اید را در روز آزمون آیلتس بهمراه داشته باشید و ارائه دهید، در صورت  ارائه مدارک هویتی دیگر (هرچند معتبر) از ورود شما به مرکز آزمون آیلتس جلوگیری خواهد شد. امکان دارد از شما خواسته شود که دو عکس پرسنلی جدید و یکسان نیز بهمراه داشته باشید.

 

عکاسی در روز آزمون آیلتس

 

در روز آزمون آیلتس در برخی مراکز از داوطلبان عکس گرفته می‌شود که این عکس برای کارنامه آیلتس (Test Report Form) استفاده می‌شود. این امر جهت بالاتر بردن امنیت آزمون آیلتس می‌باشد. مراکز آزمون اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما خواهند داد.

 

هنگام برگزاری آزمون آیلتس

 

در روز آزمون آیلتس داوطلبان مجاز به داشتن مداد، خودکار، پاک کن و کارت شناسایی روز میز خود هستند و نباید هیچ وسیله دیگری بهمراه داشته باشند. اگر در هنگام برگزاری آزمون آیلتس نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشتید فقط دست خود را بالا بگیرید تا بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر داوطلبان مراقبین آزمون متوجه درخواست شما شوند. توصیه میکنم به هیچ وجه مزاحم دیگر داوطلبان نشوید و فقط دست خود را بالا بگیرید. در صورت وجود هرگونه سئوال در زمان برگزاری آزمون فقط با بلند کردن دست اقدام به جلب توجه مراقبین نمایید و کسی را صدا نزنید.

 

در زمان پخش Listening کنترل کنید کخ وضوح و میزان صدا مناسب است و می‌توانید مطالب را درست بشنوید. در صورت بروز هرگونه مشکل در پخش صدا بلافاصله دست خود را بلند کنید تا مشکل را به نزدیکترین مراقب اطلاع دهید.

 

نکته مهم: بخاطر بسپارید که پس از اتمام بخش شنیداری آزمون آیلتس10 دقیقه زمان برای انتقال پاسخ‌ها از دفترسئوالات به پاسخنامه برای داوطلبان در نظر گرفته شده. این زمان صرفا در بخش Listening منظور گردیده و برای Reading تحت هیچ شرایطی زمان اضافه برای انتقال پاسخ سئوالات به پاسخنامه منظور نخواهد گردید، لذا توصیه من به شما این است که پاسخ سئوالات را مستقیما در پاسخنامه وارد کنید. متاسفانه طی دو دهه تدریس آیلتس و علیرغم تذکر و تکرار این مطلب به زبان آموزان (حتی تذکر یک روز قبل از آزمون) شاهد این اتفاق ناخوشایند بوده‌ام که بدلیل استرس بیش از حد داوطلبانی بوده‌اند که این مهم را فراموش کرده و جواب سئوال‌های بخش Reading را وارد پاسخنامه نکرده‌اند و بالطبع نمره این بخش را از دست داده‌اند.

 

در پایان آزمون آیلتس

 

پس از اتمام آزمون آیلتس تا زمانی که مراقبین به شما اجازه ترک صندلی را نداده‌اند از جای خود بلند نشوید. اگر فکر می‌کنید مسائلی وجود داشته که در آزمون شما تاثیر گذاشته مراتب را بلافاصله با مراقبین در میان بگذارید. اگر هرگونه شکایتی در خصوص روز آزمون آیلتس دارید باید طی یک هفته آنرا اعلام کنید تا ترتیب اثر داده شود. مراقبین فرمی به عنوان Test Day Incident Form در اختیار شما قرار خواهند داد تا شکواییه و مشکلات را احتمالی را در آن مکتوب نمایید. توجه داشته باشید که این فرم در روز آزمون آیلتس تکمیل گردد در غیر اینصورت امکان شکایت وجود نخواهد داشت.

 

شرایط خاص

 

در صورتی که بدلیل معلولیت یا موارد خاص نیاز به لحاظ کردن شرایط خاص باشد که شما زمان ثبت نام اعلام کرده بودید، قبل از آزمون با مراقبین هماهنگی لازم را انجام دهید.

 

نکات روز آزمون آیلتس

 

هدف فعالیت را درست متوجه شوید: دستورالعمل‌های هر سئوال را بدقت مطالعه کنید و بخاطر بسپارید در آزمون آیلتس همواره تعداد کلمات قابل قبول (بعنوان پاسخ صحیح) در دستورالعمل آن مطرح شده (PWL: Prescribed Word Limit) که باید کاملا مراعات شود. برای مثال هنگامی که در دستورلعمل سئوالات Short Answer آمده باشد "USE NO MORE THAN THREE WORDS AND/OR A NUMBER" برای جواب میتوانید یک کلمه، دو کلمه، سه کلمه، یک عدد، یک کلمه و یک عدد، دو کلمه و یک عدد یا سه کلمه و یک عدد بنویسید. البته فراموش نکنید که اینهمه گزینه در صورتی مورد قبول است که هرکدام به تنهایی حداقل پاسخ صحیح را در بر داشته داشته باشند. یعنی اگر جواب قابل قبول برای سئوال black cat باشد و طبق دستورالعمل فوق شما بنویسید cat این به عنوان پاسخ صحیح منظور نمی‌گردد، ولی a black cat, one black cat, 1 black cat هم (در صورت تطابق با متن اصلی) میتوانند مورد قبول باشند.

 

زمان کافی برای هر سئوال اختصاص دهید: برخی سئوالات زمان پیشنهادی دارند که توصیه میکنم رعایت کنید. هر مرکز آزمونی در اتاق یک ساعت دیواری دارد. با توجه کافی به زمان آزمون و زمان سپری شده میتوانید مدیریت زمان بهتری داشته باشید و تمام موارد آزمون آیلتس را (با صرف زمان مناسب) به صورت کامل انجام دهید.

 

آرامش خود را در حین آزمون حفظ کنید: اگر استرس دارید یا نگران هستید، نفس عمیق بکشید و سعی کنسد آرامش خود را بدست بیارید. روی سئوال پیش روی خود تمرکز کنید و از جواب دادن با عجله و با دقت کم بپرهیزید با این کار بهترین بازده را در آزمون آیلتس خواهید داشت.

 

 

 

آخرین توصیه آزمون آیلتس از IELTS guru این است که با تمرین و شبیه سازی شرایط آزمون استرس را از خود دور کنید، مطمئن باشید که با تسلط به شرایط برگزاری آزمون و ایمان به توانایی خودتان بهترین نتیجه را در آزمون آیلتس بدست خواهید آورد.

 

 

 

 

 

 

 

Watch the video
IELTS TTC - Alireza Sadr (TESOL Cert.)

سرفصل دوره تربیت مدرس آیلتس

تعداد جلسات: 20 جلسه 90 دقیقه ای (دو جلسه در هفته)

مدرس دوره: استاد علیرضا صدر (دارای مدرک TESOL از Sussex Downs College انگلستان و مدرس دوره های تربیت مدرس و تربیت مدرس آیلتس با بیش از 18 سال سابقه مدیریت آموزشی در تهران)

علیرضا صدر بهترین استاد آیلتس

 

آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

علیرضا صدر بهترین استاد تافل

 

آزمون تافل: درباره آزمون تافل چه می‌دانید؟

IELTS

The IELTS test assesses your abilities in listening, reading, writing and speaking – in less than three hours.

Test day tips

If you are applying for a Tier 4 student visa, you may not need to take an IELTS for UKVI.

Resitting the test

IELTS scoring in detail

کلاس فیلم

 

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم به روش IELTS guru

 

نمایش بیشتر