یادگیری زبان انگلیسی با فیلم به روش IELTS guru

 

یادگیری زبان انگلیسی (و سایر زبانها) با استفاده از فیلم یکی از جذاب ترین و درعین حال مفید ترین روشهای یادگیری زبان است ولی دانستن روش صحیح اینکار جهت بهینه سازی بهره وری از الزاماتی است که متاسفانه توجه چندانی به آن نشده و علیرغم تعداد زیاد فیلمهایی که میبینیم بهره آموزشی چندانی حاصل نمی شود. در این مقاله به بررسی اصولی ترین متد یادگیری زبان انگلیسی توسط فیلم خواهیم پرداخت.

 

اولین قدم انتخاب صحیح فیلم یا سریال می باشد که موکدا توصیه می شود متناسب با علایق و روحیات شخصی فرد صورت پذیرد. در مرحله اول باید از تماشای فیلم (و بالطبع استمرار اینکار) لذت ببریم. برای مثال اگر من از فیلمهای اکشن لذت می برم نباید (حداقل برای شروع) بدنبال فیلمهای بیوگرافی با ریتم کند باشم! اگر فیلم کمدی مرا به وجد می آورد احتمال اینکه با تماشای یک فیلم تراژدی حس خوبی پیدا کنم نزدیک به صفر است. بنابراین در اولین قدم با شناخت روحیاتتان و یک جستجوی آسان در اینترنت سبک فیلم و سریالهای مورد پسند خودتان را انتخاب کنید.

 

پیشنهاد IELTS guru این است که قبل از تهیه فیلم و سریالها حتما تیزر تبلیغاتی فیلم را در اینترنت ببینید. برای سریالها هم میتوانید یک episode (بخش) از فیلم را ببینید و در صورتی که براینان جذابیت داشت آنرا تهیه کنید. صرفا به نظرات دوستان و مدرسین زبان خود اکتفا نکنید، فیلم مورد علاقه من ممکن است برای شما کسل کننده ترین فیلم دنیا باشد!!!

 

مرحله دوم تماشای فیلم به صورت کامل است. اما چند شرط اساسی باید رعایت شود: اول اینکه تحت هیچ شرایطی از زیرنویس استفاده نکنید! بله، زیرنویس انگلیسی هم به اندازه زیر نویس فارسی (یا حتی عربی!!!) ایراد دارد. برای اولین بار فیلم را کلا بدون زیرنویس ببینید. میدانم اگر سطح زبانتان خیلی خوب نباشد برایتان سخت خواهد بود ولی باور کنید اگر به قصد یادگیری و تقویت مهارت زبان اقدام به فیلم دیدن میکنید استفاده از زیرنویس تمام زحماتتان را خنثی می کند. یکبار دیگر تاکید میکنم براساس تجربیات IELTS guru دیدن فیلم با هر نوع زیرنویس ممنوع (در این مرحله). فکر کنید رفتید سینما و یک ظرف بزرگ پاپ کورن بگیرید دستتون و از تماشای فیلم (هرچقدر که می توانید) لذت ببرید.

 

پس از پایان فیلم انتظار داریم تا حدودی (بسته به سطح زبانتان) داستان فیلم را متوجه شده باشید. این سئوالات را از خودتان بپرسید: داستان کلی فیلم چه بود؟ نقش اول فیلم کدام کاراکتر بود؟ آیا شخصیتی مثبت یا منفی داشت؟ اتفاقات مهم و کلیدی فیلم به ترتیب کدام بودند؟ و...

 

حالا زمان آن فرارسیده وارد مرحله سوم شویم. الان وقت آن شده که ظرف پاپ کورن را کنار بگذارید و با تماشای فیلم واقعا زبان یاد بگیرید. در این مرحله میتوانید به صورت یکجا یا تکه تکه به تماشای فیلم بپردازید (مثلا یک فیلم 120 دقیقه ای را به 4 قسمت 30 دقیقه ای تقسیم کنید و هر بار یک قسمت را تماشا کنید). کاغذ و قلم بردارید و بخش مورد نظر را پخش کنید (هنوز اجازه استفاده از زیرنویس را ندارید) در حین تماشای فیلم کلمات، عبارات، جملات و کلا هر چیز جالبی را که متوج می شوید یادداشت کنید. این یادداشت برداری می تواند از مطالب جدیدی باشد که برایتان تازگی دارد یا مطالبی که اخیرا یاد گرفته بودید و فرصت بکار بستن آنهارا در کلاس زبان یا زندگی روزمره نداشته اید، تا مطالبی که به خوبی بلد بودید ولی کاربرد آنها را در جای صحیح نمیدانستید... خلاصه اینجا آنقدر وقت دارید که هرچقدر دلتان می خواهد فیلم (یا قسمتی از آن) را عقب و جلو بزنید، بارها پخش کنید، یادداشت بردارید و... ولی هنوز زیرنویس خاموش است. (معمولا برای یک زبان آموز سطح Upper-Intermediate برای هر 30 دقیقه از فیلم بین 60 تا 90 دقیقه زمان لازم است)

 

به پیشنهاد IELTS guru در مرحله چهارم میتوانید زیرنویس انگلیسی فیلم را روشن کنید، یادداشتهای مرحله قبل را دنبال کنید، نوشته هایتان را تصحیح کنید (بد نیست کمی هم به دیکته کلمات توجه کنید) و یادداشتهای جدید بردارید. این مرحله به تثبیت آموخته هایتان کمک خواهد کرد پس تا میتوانید برایش وقت بگذارید و به یکبار اکتفا نکنید.

 

نکته مهم از IELTS guru: هیچ وقت کلمات را به تنهایی و بدون قرار دادن آنها در جملات و عبارات معنی دار لیست نکنید. چرا؟ برای اینکه ماندگاری عبارات در متن (context) بسیار بیشتر از کلمات به تنهایی است. همچنین وقتی این متن یا context ما برایمان ملموس و بیاد ماندنی باشد. پس از امروز و همین لحظه برای یادگیری کلمات و عبارات جدید دفتری تهیه کنید و در آن جمله های معنی دار بنویسید.

 

کارمان هنوز تمام نشده و مرحله پنجم از نظر IELTS guru تماشا مجدد فیلم بدون زیرنویس است، ولی اینبار این کار برایتان بسیار بسیار لذت بخش خواهد بود. الان شما تقریبا تمام فیلم را متوجه خواهید شد، تک تک کلمات و عبارات (و اصطلاحات عامیانه!) را درک خواهید کرد و از درک سطحی لایه اول فیلم فراتر خواهید رفت. ولی این هنوز انمام کار نیست!!!

 

در مرحله ششم دیگر بدنبال درک مفهوم و معنی کلمات و عبارات نیستیم، بلکه الان وقت تمرکز بر تلفظ صحیح و سرعت ادای عبارات است، هدف ما که از یادگیری زبان فقط فهمیدن منظور اطرافیانمان نیست بلکه انتقال اطلاعات و افکار خودمان به دیگران نیز هست. IELTS guru بر این باور است که با تکرار عبارات پس از تماشای آنها در فیلم و متوقف کردن آن با همان سرعت، لهجه و تن صدا ما را در صحبت کردن همانند یک انگلیسی زبان واقعی کمک می کند. تعلل نکنید، دست به کار شوید و هر چند بار که برایتان مقدور است فیلم را ببینید، متوقف کنید، و سعی کنید عبارات را دقیقا همانطور که در فیلم شنیدید تکرار کنید. اگر بتوانید اینکار را بدون زیرنویس انجام دهید که بهتر ولی اگر برایتان سخت بود با پخش زیرنویس هم می توانید اینکار را شروع کنید و کم کم با تمرین بیشتر زیرنویس را حذف کنید و جملات طولانی تری را انتخاب و تکرار کنید.

فراموش نکنید هر چند وقت یکبار فیلمهای قدیمی که این تکنیکها را روی آنها پیاده کرده اید مرور کنید، زبان فرار است و نیاز به تمرین و دوره کردن دارد.

موفق باشید

 

تیم تخصصی IELTSniner

 

 

Watch the video
IELTS TTC - Alireza Sadr (TESOL Cert.)

سرفصل دوره تربیت مدرس آیلتس

تعداد جلسات: 20 جلسه 90 دقیقه ای (دو جلسه در هفته)

مدرس دوره: استاد علیرضا صدر (دارای مدرک TESOL از Sussex Downs College انگلستان و مدرس دوره های تربیت مدرس و تربیت مدرس آیلتس با بیش از 18 سال سابقه مدیریت آموزشی در تهران)

علیرضا صدر بهترین استاد آیلتس

 

آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

علیرضا صدر بهترین استاد تافل

 

آزمون تافل: درباره آزمون تافل چه می‌دانید؟

IELTS

The IELTS test assesses your abilities in listening, reading, writing and speaking – in less than three hours.

Test day tips

If you are applying for a Tier 4 student visa, you may not need to take an IELTS for UKVI.

Resitting the test

IELTS scoring in detail

کلاس فیلم

 

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم به روش IELTS guru

 

نمایش بیشتر