تحلیل رایتینگ آزمون آیلتس

 تحلیل Writing Task 1 آزمون آیلتس در آیلتس آکادمیک Cambridge IELTS 11 – تست 4

 سئوال این رایتینگ آیلتس مطابق دو تصویر (Pie chart)  و جدول (Table) زیرعبارت است از:

 

 The table below shows the number of visitors to Ashdown Museum during the year before and the year after it was refurbished. The charts show the results of surveys asking visitors how satisfied they were with their visit, during the same two periods.

 Summerise the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant.

 Write at least 150 words.

 

حال بیایید به صورت حرفه‌ای تر به این سئوال رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک نگاه کنیم و همانطور که ممتحنین آزمون آیلتس آن را می‌بینند بررسی کنیم.

 صورت سئوال رایتینگ آزمون آیلتس فوق عیناً در زیر تکرار شده:

 The table below shows the number of visitors to Ashdown Museum during the year before and the year after it was refurbished. The charts show the results of surveys asking visitors how satisfied they were with their visit, during the same two periods.

 Summerise the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant.

 Write at least 150 words.

 با پاسخ دادن به چند سئوال بسیار ساده به تحلیل این رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک از کتاب Cambridge IELTS 11 می‌پردازیم.

 سئوال: برای پاسخگویی به این سئوال رایتینگ (Writing Task 1) آزمون آیلتس آکادمیک باید چه بنویسم؟

 

جواب: هدف از این سئوال آزمون آیلتس توصیف (و نه توضیح یا ارائه نظرات شخصی در باره آن) می‌باشد.

 سئوال: برای کسب نمره مطلوب در این آزمون آیلتس آکادمیک چه چیزی را باید توصیف کنم؟

 

جواب: با توجه به صورت سئوال آزمون آیلتس باید با توجه به جدول (table) تعداد بازدید کنندگان (the number of visitors) موزه قبل و بعد از نوسازی (the year before and the year after refurbishment) را مقایسه می‌کنیم. سپس با توجه به دو نمودار دایره‌ای (pie charts) نتایج نظرسنجی‌های انجام شده (results of surveys) در مورد رضایتمندی بازدید کنندگان (satisfaction) در طول این مدت را خلاصه (summerıse) و پس از گزینش ویژگیهای اصلی (main features) هر یک به توصیف و مقایسه آنها می‌پردازیم.

 

سئوال: چه تعداد کلمات برای توصیف این سئوال آزمون آیلتس آکادمیک بنویسم؟

 جواب: طبق راهنمایی خود سئوال آزمون آیلتس نباید کمتر از 150 کلمه بنویسید. هرچند صورت سئوال این آزمون آیلتس آکادمیک حداقل تعداد کلمات را مشخص کرده ولی بهتر است به همان تعداد بسنده کنید و از نوشتن بیشتر خودداری کنید – شاید ساده ترین دلیل آن پیشگری از تکرار و وقوع اشتباهات گرامری و لغوی باشد و در نتیجه کسر شدن از نمره بالاتر.

 

سئوال: اگردر این سئوال آزمون آیلتس آکادمیک معنی کلمه refurbishment را نمیدانستم چه کار کنم؟

 جواب: پر واضح است که امکان این وجود دارد که صورت سئوال بخش نوشتاری آزمون آیلتس به گونه‌ای باشد که معنی برخی کلمات را ندانیم. در این صورت باید سعی کنید تا حد ممکن حدس بزنید کلمه / کلمات نا آشنا به چه معنی هستند. برای این سئوال با توجه به اینکه refurbishment واقعه‌ای بوده که تعداد و رضایتمندی بازدیدکنندگان قبل و بعد از آن مورد مقایسه قرار گرفته و با توجه به نمودارها هم تعداد بازدیدکنندگان بعد از آن افزایش داشته و هم سطح رضایتمندی بازدیدکنندگان، به راحتی می‌توان استنباط کرد کلمه مذکور کاری مثبت در جهت کسب رضایتمندی بازدیدکنندگان بوده.

 

سئوال: هرکدام از نمودارهای دایره‌ای در این سئوال آزمون آیلتس آکادمیک شامل 5 بخش هستند. آیا باید راجع به تک تک آنها جداگانه و مفصل توضیح بدهم؟

 جواب: خیر، خود صورت سئوال مطرح کرده  پس از گزینش ویژگیهای اصلی (main features) به شرح و مقایسه آنها بپردازیم. در کل، تقریبا برای هیچ نموداری در آزمون آیلتس آکادمیک نمی‌توانید تمام جنبه‌ها را با جزئیات بررسی کنید و لازم است توانایی تشخیص بخشهای مهم و قابل تاکید نمودار را داشته و در باره آنها بنویسید.

  

به نمونه زیر که به سئوال آزمون آیلتس آکادمیک فوق پاسخ داده توجه کنید. این نمونه توانسته در آزمون آیلتس آکادمیک از ممتحن آیلتس نمره 7  کسب کند. به توضیحات ممتحن آیلتس در باره این پاسخ توجه کنید:

 

 داوطلب آزمون آیلتس توانسته با پوشش دادن ویژگیهای اصلی جدول و نمودارهای دایره‌ای ارائه شده در آزمون آیلتس آکادمیک، دیدگاه کلی، مناسب و راضی کننده‌ای از اطلاعات ارائه شده در آنها ارائه دهد. در نگارش پاسخ این سئوال آزمون آیلتس، این اطلاعات به صورت منطقی مرتب شده و طی یک روند واضح متناسب با اطلاعات موجود توصیف شده. عبارات منسجم کننده به طور مناسب استفاده شده به عنوان مثال (during the same two periods) ولی در برخی موارد در کاربرد صحیح عبارات ایراداتی وجود دارد (on a contrary بجای عبارت صحیح on the contrary). در پاسخ نمونه به این سئوال آزمون آیلتس بازه قابل قبولی از لغات با انعطاف مناسبی استفاده شده (shows a negative pattern, illustrates that, an upward trend, has reached its aim) ولی متاسفانه ایراداتی در انتخاب کلمات مناسب و صحیح دیده می‌شود (the amount of visitors بجای عبارت صحیح  the number of visitors و عبارت it is obviously بجای عبارت صحیح it is obvious). کاندیدا تا حدودی از ساختارهای پیچیده زبان استفاده کرده (the charts that show the result of surveys asking people how satisfied they were with their visit, after the refurbishment from 74000 before the reconstruction to 92000 after it had been done). کنترل نسبتا خوبی بروی ساختار بوده هرچند ایرادات جزئی بچشم می‌خورد (there is the charts). نشانگذاری (punctuation) در کل خوب رعایت شده، ولی نقطه گذاری در پایان اولین و آخرین پاراگراف فراموش شده و ایرادات کوچک دیگری بچشم می‌خورد (lets look بجای عبارت صحیح  let’s look).

 جهت سهولت در بررسی توضیحات ارائه شده در مورد سئوال بخش نوشتاری آزمون آیلتس آکادمیک، موارد مطرح شده در تصویر زیر مشخص گردیده:

 

 امیدواریم با مطالعه و آنالیز نمونه سئوالات آزمون آیلتس درک و شناخت بهتری نسبت به نحوه تصحیح سئوالات توسط ممتحنین و همچنین ساختار کلی سئوالات کسب کنید. فراموش نکنید آزمون آیلتس صرفا با افزایش دانش زبان عمومی (general knowledge) سر و کار ندارد و اکتساب تکنیکها و روشها جزء لاینفک اصول موفقیت در آزمون آیلتس (در هر دو ماژول آن: آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک) می‌باشد.

 جهت کسب این مهارتها مطالب آموزشی سایت خودتان (www.ieltsniner.ir) را دنبال کنید و در صورت نیاز و یا برای مطرح کردن سئوالات خود با مدرسین مجرب و حرفه‌ای آیلتس از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید با ما در ارتباط باشید.

 همواره مشتاق شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما سروران گرامی هستیم.

 تیم تخصصی آیلتس

 

Watch the video
IELTS TTC - Alireza Sadr (TESOL Cert.)

سرفصل دوره تربیت مدرس آیلتس

تعداد جلسات: 20 جلسه 90 دقیقه ای (دو جلسه در هفته)

مدرس دوره: استاد علیرضا صدر (دارای مدرک TESOL از Sussex Downs College انگلستان و مدرس دوره های تربیت مدرس و تربیت مدرس آیلتس با بیش از 18 سال سابقه مدیریت آموزشی در تهران)

علیرضا صدر بهترین استاد آیلتس

 

آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

علیرضا صدر بهترین استاد تافل

 

آزمون تافل: درباره آزمون تافل چه می‌دانید؟

IELTS

The IELTS test assesses your abilities in listening, reading, writing and speaking – in less than three hours.

Test day tips

If you are applying for a Tier 4 student visa, you may not need to take an IELTS for UKVI.

Resitting the test

IELTS scoring in detail

کلاس فیلم

 

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم به روش IELTS guru

 

نمایش بیشتر